/*! This file is auto-generated */
Trening kardio bez tajemnic

Trening kardio bez tajemnic

Wydawać by się mogło, że w treningu kardio nie ma nic skomplikowanego: chodzi generalnie o to, by się zmęczyć, wyrobić kondycję i zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Czy da się to zrobić źle? Okazuje się, że tak. Zanim więc zaczniemy wyciskać z siebie siódme poty na siłowni, przeczytajmy dokładnie, w jaki sposób wyciskać je efektywnie. Poniżej zamieszczamy kilka ciekawostek związanych z treningiem kardio –  oczywiście, można się obyć bez nich, ale jeśli zdecydujemy się wprowadzić je w życie, będziemy mogli znacznie szybciej cieszyć się efektami naszej ciężkiej pracy nad sobą.

Ciekawostka 1 – częste, długie biegi mogą… zapobiegać utracie wagi. Brzmi niewiarygodnie? A jednak to prawda – regularne biegi na długie dystanse powodują bowiem, że organizm przystosowuje się do takiego wysiłku, dzięki czemu spala podczas niego mniej kalorii. Oczywiście, nasza kondycja rośnie, ale waga dochodzi do pewnego punktu i… staje w miejscu.

Ciekawostka 2 – nie tylko bieganie spala kalorie. Równie dobrze działa taniec, a nawet zwykły spacer. Obliczono, że przeciętny człowiek, zanim skończy 50 lat pokona na piechotę około…  120 000. Imponujące, prawda?

Ciekawostka 3 – zbyt intensywny trening kardio może spowodować, że organizm zacznie spalać tkankę mięśniową. Oczywiście, pierwsze, co uruchamiamy podczas wysiłku, to zapasy cukru. Kiedy cukier się skończy, organizm przerzuca się na zasoby magazynowe, czyli zaczyna spalać tłuszcz, i generalnie o to nam chodzi, bowiem wtedy najwyraźniej widzimy różnice w naszej sylwetce i wadze. Jeśli jednak kontynuujemy treningi, a zapasy tłuszczu zostaną wyczerpane, organizm musi skądś brać energię. Wtedy właśnie zacznie spalać „sam siebie”, spalając wypracowane podczas ciężkich godzin na siłowni mięśnie. 

Ciekawostka 4 – dlaczego trudno jest zacząć trenować? Pomijając już fakt, że na początku zwyczajnie nam się nie chce i nie mamy kondycji, faktem jest, że początkujący biegacze mają zawsze pod górkę. Powodem, poza brakiem motywacji, mogą być również poważne bóle stóp. Zanim zaczniemy podejrzewać, że coś z nami nie tak, warto wiedzie ć, że jest to zjawisko całkowicie normalne i… przejściowe. Podczas biegu na nasze stopy działa bowiem obciążenie równe masie ciała pomnożonej przez 4, co może stanowić dla stóp pewien szok. Warto jednak wytrwać w postanowieniu regularnego ruchu, bowiem ból wkrótce minie, zaś kondycja i zdrowie – pozostaną. 

Ciekawostka 5 – pamiętajmy o jedzeniu i piciu. Niekiedy treningi tak nas wciągają, że „zapominamy” o tak podstawowych potrzebach organizmu, jak dostarczanie mu pożywienia oraz wody. Tymczasem, odwodniony organizm znacznie gorzej znosi wysiłek, bardziej i szybciej się męczy, a co za tym idzie – znacznie trudniej nam wytrwać do końca treningu i powtarzać go regularnie. Najlepiej jest jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń wypić nieco wody, a podczas treningu popijać ją małymi łyczkami co kilkanaście minut. Nigdy nie należy też ćwiczyć z pustym żołądkiem. Oczywiście, nikt nie rozpoczyna treningu po sutym posiłku, ale pamiętajmy, że ćwicząc z pustym żołądkiem, spalamy mięśnie, zamiast tłuszczu, a przecie zupełnie nie o to nam chodzi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *