/*! This file is auto-generated */
Bieżnia mechaniczna

Bieżnia mechaniczna

Bieżnia mechaniczna jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej szanującej się siłowni. Z czego to wynika? Zapewne tylko z faktu, że jest to przyrząd umożliwiający wykonanie ćwiczeń marszowych lub biegowych, które stanowią najbardziej podstawową formę treningu kardio.  Prawidłowo wykonany trening kardio jest natomiast integralnym elementem każdego programu fitness, umożliwiającym wprowadzenie organizmu na odpowiednie obroty.

Początki przygody z bieżnią

 

Urządzenie, przypominające współczesne bieżnie, powstało dość dawno – w 1817 roku. Początkowo nosiło nazwę treadwheel i przeznaczone było dla… więźniów, którzy w ten sposób mieli odbywać codzienne spacery.

Bieżnia mechaniczna w takim kształcie, w jakim znamy ją dzisiaj, została z kolei zbudowana w latach pięćdziesiątych XX wieku. Jej przeznaczeniem nie był jednak trening,  ale ułatwienie monitorowania pracy serca i przeprowadzania badań lekarskich u osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego oraz krwionośnego. Tego rodzaju urządzenia składały się głównie z pasa transmisyjnego, stelaża oraz silnika. Dopiero kiedy ćwiczenia bieżni na stałe wpisały się w kalendarz treningów, zaś w komputeryzacji nastąpił pewien postęp, bieżnie zostały doposażone w komputer, monitorujący sportowca oraz umożliwiający programowanie urządzenia.

 

Zalety bieżni mechanicznej

 

Bieżnia stanowi nie tylko podstawowy, ale tez ulubiony element wyposażenia większości ośrodków fitness. Trudno się temu dziwić, bowiem jest to urządzenie proste w obsłudze i funkcjonalne, a także bardzo uniwersalne. Ćwiczenia na bieżni możemy wykonywać praktycznie w każdym wieku i stanie zdrowia, dostosowując poziom trudności do naszych indywidualnych warunków oraz możliwości. Co więcej, dzięki wbudowanemu komputerowi, mamy możliwość śledzenia naszych postępów oraz parametrów organizmu.

Ćwiczenia na bieżni możemy przeprowadzać codziennie, niezależnie od pogody, pory i  roku, co pozwala na regularne odbywanie treningów. Regularność stanowi zaś podstawowy warunek budowania kondycji, spalania zbędnych kalorii oraz rzeźbienia sylwetki.

Bieżnia mechaniczna, ze względu na swoją konstrukcję, pochłania część wstrząsów, jakie generowane są podczas biegu. Dzięki temu, stawy biegacza są częściowo odciążone, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza u osób regularnie odbywających treningi.

Wady bieżni

 

Bieżnia mechaniczna nie jest jednak urządzeniem pozbawionym wad. Podstawową wadą tego przyrządu są przede wszystkim jego spore rozmiary. Sprawiają one, że bieżnia, w odróżnieniu od np. roweru stacjonarnego, raczej nie zmieści się w przeciętnej wielkości mieszkaniu.

Kolejną istotną wadą bieżni jest jej wysoka cena. Sprawia ona, że przeciętny Kowalski woli raczej zainwestować w karnet na siłownię, niż nabywać to duże i kosztowne urządzenie na własność.
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *